Dobra lornetka – jak ją znaleźć?

Wytrzymały sprzęt dobrej jakości posłuży nam przez wiele lat, dlatego przed zakupem lornetki warto poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. Podczas poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można powiedzieć, że Lornetki to nic innego, jak połączone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu decyduje szereg parametrów. Jednym z najważniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas obiekty będziemy w stanie dojrzeć. Trzeba jednak wiedzieć, że za duże powiększenie przekłada się na zmniejszenie pola widzenia i jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Średnica obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica przedniej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może podczas obserwacji w kiepskim oświetleniu.

owl-964011_640

Dzienna czy nocna?

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań zamierzamy wykorzystać nasz sprzęt. Nieco innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, a innymi te przeznaczone do użytku wieczorem i nocą. Jeśli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o dużym obiektywie, dlatego mniejsze modele w zupełności wystarczą do podziwiania przyrody. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni zdecydować się na duże lornetki, które zbierać będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na specjalnym statywie, co znacznie ułatwi użytkowanie.

Cena ma znaczenie

Dobry sprzęt bywa kosztowny, jednak jego wysoka cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać nieco z zakupem i zgromadzić więcej funduszy na wytrzymałą lornetkę uznanego producenta, która posłuży nam do końca życia, niż kupować kolejne modele kiepskiej jakości.