Jak dbać o teleskop

Teleskopy przeznaczone do obserwacji astronomicznych to cyklicznie pokaźny koszt, wobec tego warto wiedzieć w jaki sposób zadbać o sprzęt, żeby posłużył nam przez wiele lat. Odpowiednie czyszczenie oraz przechowywanie tego rodzaju urządzeń to fundament.

Czyszczenie? Jedynie delikatne!

Ścieranie zanieczyszczeń z instrumentów optycznych – a w związku z tym teleskopy, lornetek, mikroskopów czy aparatów fotograficznych – za pomocą prostej ściereczki to kolosalny błąd. Celowo przeznaczone do tego celu dodatki są delikatne, a jednocześnie skuteczne w działaniu. To naturalnie dzięki nim usuniemy zanieczyszczenia, jak kurz, czy odciski palców, a równocześnie będziemy mieć pełne przekonanie, że nie dokonamy uszkodzeń delikatnych powłok. Jeżeli wobec tego pragniemy, by teleskop posłużył nam przez dużo lat, wybierzmy miękkie ściereczki lub też pędzelki przeznaczone do instrumentów optycznych.

Przechowywanie i przenoszenie

Zdarza się, iż teleskop stoi nie używany przez wiele tygodni zbierając pył. Jeśli w następstwie tego planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, kategorycznie poprawniej będzie schować go do szczególnego pokrowca, jaki uchroni sprzęt przed możliwymi zanieczyszczeniami. W wypadku osób planujących monitorować obiekty na nocnym niebie poza miastem, konieczne jest kupno specjalnej torby na teleskop. Najpoprawniej, jeśli będzie ona wodoszczelna, albowiem to skutecznie ochroni zawartość przed kurzem oraz wilgocią; a przy tym wykonana z materiału gwarantującego ochronę przed wstrząsami czy defektami mechanicznymi. Prócz tego należy zwrócić szczególną uwagę na to czy uchwyty są mocne oraz lub torba posiada paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni komfortowe przenoszenie teleskopu. Słusznym rozwiązaniem są również kieszenie na wszystkie akcesoria oraz poboczne szczegóły pożyteczne podczas podziwiania nocnego nieba z dala od miast.